Motorlu taşıtlarda ötv indirimi ne zaman bitiyor?aksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 yılı sonuna kadar yenileyenlerden ÖTV alınmayacağının açıklanması, otomotiv sektöründe olumlu karşılandı. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülan, "Her açıdan çok olumlu. Sektördeki arkadaşların da bu avantajı kullanacağını umut ediyoruz. Pazarda gayet olumlu bir etki yapacaktır" dedi. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Bozkurt, "Binek araçlar için de yapılacak ÖTV düzenlemesi, binek otomobil pazarını hareketlendirerek otomotiv sanayi ve paydaşlarına fayda sağlayacak, tüketicilerimize de avantajlı alım koşulları getirecektir" şeklinde konuştu.

Taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 yılı sonuna kadar yenileyenlerden ÖTV alınmayacağının açıklanması, ulaşım sektörünün yanı sıra otomotiv sektörü tarafından da olumlu karşılandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 sonuna kadar yenileyenlerin ÖTV'sini karşılayacaklarını, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelini de vergiden düşüreceklerini açıklamıştı.

Bu uygulamanın ticari araç pazarına olumlu yansıması olacağını düşünen otomotiv sektörü temsilcileri, binek araçlar için yapılacak ÖTV düzenlemesinin de otomobil pazarını hareketlendireceğini belirtiyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, söz konusu düzenlemenin pazarı olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, "Araçlara göre farklı ÖTV oranları var. Hangisine hangi oranda uygulanacağını gördüğümüz zaman daha net bir şey söyleyebiliriz. Ama genel anlamıyla çok olumlu" dedi.

Sektöre ticari olarak artı değer katmasının yanında bu uygulamanın taşıma standartları, konfor, güvenlik ve çevre açısından da faydaları olacağına dikkati çeken Gülan, "Her açıdan çok olumlu. Sektördeki arkadaşların da bu avantajı kullanacağını umut ediyoruz. Bu yönde de pazarda gayet olumlu bir etki yapacaktır" diye konuştu.

Gülan, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelinin vergiden düşürülecek olmasının da önemli olduğunu ifade etti.

ÖTV indiriminin binek otomobillerde de hep arzu ettikleri bir konu olduğunu vurgulayan Gülan, şunları kaydetti:

"Ama ülkedeki ekonomik durumu bildiğimiz için böyle bir indirim dışında, artmaması bile bizim için çok önemli. Bu sene pazar oldukça güzel gidiyor. Art arda 3 sene ÖTV artışı pazarı çok olumsuz etkilemişti. Pazarın iyi gitmesi, yeni araçların sisteme girecek olması sektördeki herkes için çok olumlu bir gelişme. Bu yönde atılacak her adımı binek otomobiller için de bekliyoruz. Ama ticaride yapılan bu çalışma da çok önemli bir adım."

BİNEK OTOMOBİLLER İÇİN DE ÖTV İNDİRİMİ OLMALI

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ise Başbakan Davutoğlu'nun söz konusu açıklamalarının otomotiv sektörüne pozitif olarak yansıyacağını ve ticari araç pazarını hareketlendireceğini söyledi.

Bozkurt, ticari araçların yanı sıra binek araçlar için de yapılacak ÖTV düzenlemesinin ise binek otomobil pazarını hareketlendirerek otomotiv sanayi ve paydaşlarına fayda sağlayacağını, tüketicilere de avantajlı alım koşulları getireceğini belirtti.

Türkiye'de binek otomobil araç parkının yaşlı olduğuna işaret eden Bozkurt, "Binek otomobillerde hurda teşviki konusu da uzun zamandır gündemde. Hurda teşviki kapsamında ÖTV indirimiyle ilgili olarak alınacak olumlu bir karar otomobil satışlarına da pozitif yansıyacaktır. Aynı zamanda artık eskimiş teknolojiye sahip otomobiller de trafikten çıkacaktır. Çünkü bu araçlar teknolojisiyle kullanıcısına da trafikte de güven vermiyor. 30-40 yaşındaki otomobiller hem çevreyi kirletiyor, hem de daha fazla yakıt tüketiyor. Bu yöndeki bir düzenleme ülkemiz için her açıdan yararlı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"SATIŞLAR HAREKETLENİR"

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce de açıklanan düzenlemenin sektöre pozitif yansıyacağını ve satışlarda hareketlenmeye neden olacağını söyledi.

ÖTV'nin binek otomobillerde yüzde 45, minibüslerde yüzde 9, midibüslerde yüzde 4 ve otobüslerde yüzde 1 olduğu bilgisini veren Erce, söz konusu uygulamanın taksi, servis aracı, hatlı minibüs ve özel halk otobüsü satışlarına olumlu katkısı olacağını kaydetti.

Konular

Elektrikli otomobillerde ÖTV'ye zam olacak mı?
Gereksiz Yere Dolaştıran Taksiciye Caza
Aracın kilometresini düşürüp satanlara hapis!
Suyla çalışan araba var mıdır?
Yolcular için gümrük rehberi yayımlandı
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği Yayımlandı
Yerli otomobilde seri üretim ne zaman?
Değer kaybı tazminatı nedir nasıl alınır?
Uber kent trafiğini arttırıyor mu?
EDS 81 ilde uygulanmaya başladı
Elektrikli araçların şarj ünitesi nerede üretilecek?
Araç sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?
Kazalardaki artışta telefon kullanan yayaların etkisi büyük
Elektrikli araçlara MTV indirimi
Kaskoda muafiyet bedeli nasıl hesaplanıyor?
Otopark ile plakaya yazılan ceza bilgilerini e devletten nasıl sorgulayabilirim?
Taksi plakası alım satımında yeni sistem nasıl olacak?
Taksilerin tepe lambalarında ne gibi yenilikler olacak?
Gümrüklerde 24 saat çalışma düzeni getirildi
Araçlarda ışıklı ve sesli uyarı cihazları yasaklandı
Ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilir mi?
İkinci el araç satımında yetki belgesini kim veriyor?
Otomotiv test merkezi nereye yapılacak?
Yerli otomobilde devlet ortak mı?
Otoparklarda çürümeye terk edilen araçlar satılacak
Kilometresi düşürülen araç satıcıya verilip bedeli iade alınabilir mi?
Modifiye araçlarda üründen kaynaklı ölüm ve yaralanmalarda sorumluluk kimin?
Yurtdışına çıkış harcı uçak biletinin içinde olacak
İGA yeni taksicilerde hangi özellikleri arıyor?
Sözleşmeli taşıtlara e-Devlet'ten ilave işlem imkanı