MTV 2. taksit ödeme tarihleri 2018 ne zaman?Motorlu taşıtlar vergisi 2018 yılı 2. taksit ödemeleri ne zamana kadar yapılacak? 2018 yılının ilk taksiti Şubat'ta sona ermişti. Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve hesaplamasını tasitlarvergisi.com'dan yapabilirsiniz. İşte MTV hesaplama ve ödeme işlemleri...

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018 yılı ilk taksit 2 Şubat'ta sona ermişti. Şubat ve Temmuz aylarında yapılan MTV ödemelerinde 2. taksit ödemeleri başlıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi 2018 yılı 2. taksit ödemeleri Temmuz'da başlayacak Temmuz 2018 günü sona erecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinizi;

*İnternet Bankacılığı
*Vergi Daireleri
*Banka Şubeleri
*Gelirler İdaresi Başkanlığı Web Sitesi aracılığı ile yapabilirsiniz.


MTV HESAPLAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

MTV TAŞIT SORGULAMA VE KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MTV Ödemesi Yapılan Bankalar

1-AKBANK T.A.Ş.

2-AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

3-DENİZBANK A.Ş.

4-FİNANSBANK A.Ş.

5-HSBC BANK A.Ş.

6-T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

7-TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

8-TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

9-TÜRKİYE Garanti Bankası A.Ş.

10-TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

11-TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

12-TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

13-YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.


2018 Yılı içim MTV Hesaplama ve araç borç bilgisine ulaşma işlemi ile online olarak araçlarınızın borç detaylarına kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi her aracın ödemesinin zorunlu tutulmuş olduğu bir vergidir. Bu vergiyi ödeyerek dönemsel borcunuzu bitirmiş olursunuz. Eğer ödemezseniz aracın trafikte faaliyet göstermesi mümkün olmayacaktır. 2018 MTV hesaplama yaparak aracınıza ait vergi borç detayına ulaşabilirsiniz. Hangi araç ne kadar ne kadar vergi ödeyecek. MTV 2. taksit ödeme sorgulaması ve ne kadar vergi ödeyeceğinizi gib.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

GİB Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Temmuz tarihlerinde tahsil edilecek olan Motorlu Taşıtlar Vergisi için 16 yaş ve üzeri, motor silindir hacmi 1300 cm3 altı otomobil sahipleri 28 TL ile en az vergiyi ödeyecek. Bu araç sahipleri yıllık 56 TL vergi öderken, 1-3 yaş arası 1300 cc ve altı otomobiller için 517 TL; 1300-1600 arası için 827 TL vergi ödenecek. Aynı şekilde 4-6 yaş 1300 cc ve altı araç için 361 TL, 1300-1600 arası içinse 620 TL şeklinde ödemeye tabi tutulacak.

2018 MTV Ücretlerinde Değişiklik Olacak mı?

2018 MTV hesaplama yazılımı ile vergi ödeyeceğinizi öğrendikten sonra MTV ödeme işleminizi kredi kartınızla 6 taksite bölerek de ödeyebilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapacağınız ödeme işlemi tek çekim olarak yapılır ve kartınıza taksit olarak yansıtılmış olur.

Araç Muayenesi Borcunuzun Olup Olmadığını Öğrenin!

3 yaşından büyük tüm hususi araçlar periyodik olarak 2 yılda bir araç muayene istasyonlarında muayene edilir. Aracınızı muayeneye götürmeden önce araçta 1 adet ilkyardım çantası, el feneri, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı bulunduğundan emin olun. Ayrıca aracınızın zorunlu trafik sigortası da olması gerekir. Aksi takdirde aracınız bağlanır ve ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bunun yanında aracınızın vergi borcu olmadığını aşağıdaki link aracılığı ile kısa sürede öğrenebilirsiniz.


2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç lira oldu?

Yüzde 40'lık Motorlu Taşıtlar Zammı sonrasında 2018 yılında araba vergileri ne kadar oldu? Yeni yılda otomobil vergileri rekor artışta olacak. İşte 1.3 , 1.6, 2.0, ve üstü araçların 2018 yılı vergiler;

Motorlu taşıtlar zammı 2018 yılı için görülmemiş oranda yüksek oldu. Yeni yılda araba vergilerine yüzde 40 oranında zam geldi. En düşük otomobil vergisi 904 lira oldu. Üstelik buna yapılacak ekler dahil değil.

Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı yüzde 40'lık zam oranı araba sahiplerinin bütçesini çok sarsacak. 2018 yılında yüzde 40'lık motorlu taşıtlar vergisi sonrasında araba vergilerinin çıkacağı rakamlar tahmini olarak şöyle;

1300 cc ve altındaki 1-3 yaş araçların vergisi 904 liraya çıkacak.
1300 cc-1600 cc arası otomobilin vergisi 1449 liraya yükselecek.
1601 cc-1800 cc arası arabanın vergisi yeni yılda 2.558 lira olacak. 1801-2000 cc arası otoboli olanlar ise 2018 yılında 4.029 lira vergi ödeyecek.

Bu rakamların üzerine yeniden değerleme oranı kadar bir zam gelip gelmeyeceği ise henüz belirsiz. Daha yüksek motor hacmi ve daha yaşlı araçların vergilerinde de benzer şekilde yüzde 40'lık artış meydana gelecek.

Araba vergileri yüzde 15 yerine niye yüzde 40 zamlandı? : Maliye Bakanı Naci Ağbal, motorlu taşıtlar vergisine (MTV) yapılan yüzde 40'lık zammın gerekçesini açıkladı. Ağbal, bu verginin her sene enflasyon oranında arttığını, normal şartlarda 2018'de yüzde 14-15 zam yapılacağını söyledi. Ağbal, yüzde 40'lık zammın ardından söz konusu verginin kullanılacağı alanla ilgili ise ''Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere çok önemli tedbirler almak gerekiyordu. Bunlardan biri de yüzde 15 yerine yüzde 40 oranında artırılmasıydı.'' ifadelerini kullandı.

Konular

Elektrikli otomobillerde ÖTV'ye zam olacak mı?
Gereksiz Yere Dolaştıran Taksiciye Caza
Aracın kilometresini düşürüp satanlara hapis!
Suyla çalışan araba var mıdır?
Yolcular için gümrük rehberi yayımlandı
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği Yayımlandı
Yerli otomobilde seri üretim ne zaman?
Değer kaybı tazminatı nedir nasıl alınır?
Uber kent trafiğini arttırıyor mu?
EDS 81 ilde uygulanmaya başladı
Elektrikli araçların şarj ünitesi nerede üretilecek?
Araç sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?
Kazalardaki artışta telefon kullanan yayaların etkisi büyük
Elektrikli araçlara MTV indirimi
Kaskoda muafiyet bedeli nasıl hesaplanıyor?
Otopark ile plakaya yazılan ceza bilgilerini e devletten nasıl sorgulayabilirim?
Taksi plakası alım satımında yeni sistem nasıl olacak?
Taksilerin tepe lambalarında ne gibi yenilikler olacak?
Gümrüklerde 24 saat çalışma düzeni getirildi
Araçlarda ışıklı ve sesli uyarı cihazları yasaklandı
Ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilir mi?
İkinci el araç satımında yetki belgesini kim veriyor?
Otomotiv test merkezi nereye yapılacak?
Yerli otomobilde devlet ortak mı?
Otoparklarda çürümeye terk edilen araçlar satılacak
Kilometresi düşürülen araç satıcıya verilip bedeli iade alınabilir mi?
Modifiye araçlarda üründen kaynaklı ölüm ve yaralanmalarda sorumluluk kimin?
Yurtdışına çıkış harcı uçak biletinin içinde olacak
İGA yeni taksicilerde hangi özellikleri arıyor?
Sözleşmeli taşıtlara e-Devlet'ten ilave işlem imkanı