Hareket halinde lastiğiniz patlarsa neler yapmalısınız?Yine tatil mevsimi geldi, birçok kişi yaz tatiline aracı ile çıkacak ve şehirlerarası seyahat gerçekleştirecek. Birçoğumuz uzun yolda dikkatsizce hareket edebiliyoruz. Bu hem kendimizi hem de bizim hatamız nedeni ile başkalarını tehlikeye sokacaktır. Bu sebeplerden en önemlisi yorgun yola çıkmak, alkollü yola çıkmak ve bakımsız araçlarla yola çıkmaktır.

Birçok kaza ister istemez araçlarımızdaki olağan dışı nedenlerden doğmaktadır. Bunlardan birisi de hareket halinde iken araç lastiğinin patlamasıdır. Şimdi dilimiz döndüğünce böyle bir durumda ne yapılması gerektiğinden bahsetmeye çalışacağız.

Lastik patlayıp havası inmeye başlarsa araçta dengesiz ve kontrolü zorlaştıran ağırlaşan bir direksiyon olacaktır, araç dengesiz sağa sola dalmalar yapacaktır, araç anlamsız yaylanmaya ve bir uğultu şeklinde yol sesi yapacaktır. Bu ibareler size lastiklerinizden birisinin patladığı ve lastik havasının azaldığını veya bitip lastik üzerinde ilerlediğinizi haber verir.

Aracınızla hareket halinde iken lastiğiniz patlayacak ve havası inecek olursa yapılması gereken ilk iş sakin olmak, panik yapmamak ve araçta başkaca yolcular varsa diğer yolcuların bunun farkına varmamasını sağlamak ve onlara hiç bir şey söylememek olmalıdır. İlk iş sakince direksiyona hakim olmaya çalışmak ve aracın bir anda sağa sola çekmesine mani olmaya çalışmak olacaktır. Kesinlikle bir anda frene yüklenerek basmayınız. Direksiyona hakim olarak gazdan ayağınızı yavaşça çekerek kademeli olarak yavaşlayın. Bu sizin yoldan çıkmanıza mani olacaktır. Eğer panik ile ani fren yapılırsa aracınız o anki ivme ile sağa ya da sola savrulma tehlikesi ile burun buruna gelecektir.

Birçok sürücümüz lastik patlayınca panik yapabilir ama önemli olan sakin olabilmektir. Aracınızda bu tür lastik inme ve patlamalarında kullanmak için araç çakmağına takılan küçük elektirikli pompalardan bulundurunuz. Bu olmadık yerde lastik havası inmelerinde ve patlamalarında size çok yardımcı olacak bir gereçtir. Patlak bile olsa tekerlere hava basılması sizi en yakın lastikçiye kadar götürecektir.

En tehlikeli durum lastiğin inmesi değil bir anda yarılmasıdır. Eğer lastik yarıldığında araç hızlı yol alıyorsa patlayan tekerleklerin hangisi olduğu hayati önem taşır. Yarılan arka tekerlekler ise aracı sakin olup direksiyon hakimiyetini bozmadan, sağa sola dalmadan ve ani frenlere asılmadan dikkatlice yavaşlatmaya çalışmak ilk iş olmalıdır. Aracınızı güvenli bir hıza indirdiğinizde müsait olan ilk güvenli alana çekmeniz ve değiştirmeniz gerekecektir.

Eğer yüksek hızlarda ön tekerleklerden birisi yarılırsa en kötü senaryolardan birisi gerçekleşir. Araç o hızla kolay kolay zapt edilemez duruma gelebilir ve frene ani basılması ile bir tarafa aracı savurabilir. Bu durumda ilk iş yavaşlamaya çalışırken direksiyonun aniden bir tarafa dönmesi veya aracın o tarafa çekmesini engellemek olmalıdır.

Aracımızın lastiklerinin iyi durumda olması, lastik basınçlarının aracın cinsine göre uygun olması ve lastiklerin kullanım ömrünün dolmamış olması çok önemlidir. Bunların akıldan çıkarılmaması hepimiz için hayati önemlidir. Kazasız esenlik dolu günler dilerim...

Konular

Elektrikli otomobillerde ÖTV'ye zam olacak mı?
Gereksiz Yere Dolaştıran Taksiciye Caza
Aracın kilometresini düşürüp satanlara hapis!
Suyla çalışan araba var mıdır?
Yolcular için gümrük rehberi yayımlandı
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği Yayımlandı
Yerli otomobilde seri üretim ne zaman?
Değer kaybı tazminatı nedir nasıl alınır?
Uber kent trafiğini arttırıyor mu?
EDS 81 ilde uygulanmaya başladı
Elektrikli araçların şarj ünitesi nerede üretilecek?
Araç sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?
Kazalardaki artışta telefon kullanan yayaların etkisi büyük
Elektrikli araçlara MTV indirimi
Kaskoda muafiyet bedeli nasıl hesaplanıyor?
Otopark ile plakaya yazılan ceza bilgilerini e devletten nasıl sorgulayabilirim?
Taksi plakası alım satımında yeni sistem nasıl olacak?
Taksilerin tepe lambalarında ne gibi yenilikler olacak?
Gümrüklerde 24 saat çalışma düzeni getirildi
Araçlarda ışıklı ve sesli uyarı cihazları yasaklandı
Ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilir mi?
İkinci el araç satımında yetki belgesini kim veriyor?
Otomotiv test merkezi nereye yapılacak?
Yerli otomobilde devlet ortak mı?
Otoparklarda çürümeye terk edilen araçlar satılacak
Kilometresi düşürülen araç satıcıya verilip bedeli iade alınabilir mi?
Modifiye araçlarda üründen kaynaklı ölüm ve yaralanmalarda sorumluluk kimin?
Yurtdışına çıkış harcı uçak biletinin içinde olacak
İGA yeni taksicilerde hangi özellikleri arıyor?
Sözleşmeli taşıtlara e-Devlet'ten ilave işlem imkanı