Cam filmi cezasında emsal teşkil edecek kararlar mevcutCam filminde ceza tartışmasına son noktayı koyan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, bir affın olmayacağını belirtti. Tüketici birlikleri ise hükümet temsilcilerinin mağduriyeti gidereceklerini beyan ettiklerini hatırlatarak, "İtirazın yolu açık" dedi.

Son zamanlarda gündemin ve araç sahiplerinin dilinden düşmeyen cam filmi yasağıyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Önce cam filmleri yasaklandı ve sonrasında muayeneden de geçilemeyeceği konusunda açıklamalar yapıldı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatıyla yeni bir düzenlemeye gidildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cam filmiyle ilgili olarak, "Normalde zaten ceza kesiliyordu. Cumhurbaşkanımızın uyarısı üzerine, yeni düzenleme yapılana kadar ceza kesilmesini durdurduk. Yeni yönetmelik çıkana kadar ceza kesilmeyecek" dedi. Yani ikinci bir emre kadar cam filmli araçlara ceza kesilmesinin yolu da kapandı. Fakat önceden kesilen cezalarla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ceza kesilenlere cezanın tebliğ edildiği tarih itibarıyla 15 gün içinde sulh ceza hakimliğine itiraz etmelerini önerdiklerini hatırlattı. Dava açmayan vatandaşlar süreyi eğer geçirdiyse mağdur olacaklarını ekleyen Ağaoğlu, bunlara bir çözüm bulunacağını ve kimsenin mağdur edilmeyeceğini de hükümet temsilcilerinin de ilettiğini vurguladı. Konuyla ilgili son noktayı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ koydu. Bozdağ, "Cezalarla ilgili af söz konusu değil" dedi. Bozdağ şöyle devam etti: "İçişleri Bakanımıza, 'cam filmini yeni mi yasakladık' dedim, 'hayır' dedi. 'Cezayı ilk defa mı kesiyoruz' dedim, 'hayır, binlerce kişiye cam filminden dolayı ceza kesiyoruz' dedi. Birdenbire bu cam filmi sanki yasak değilmiş de ilk defa yasak oluyormuş gibi kamuoyunun gündemine bir şekilde geldi."

HAKSIZ CEZALAR TEDES İLE KESİLDİ

Aynı problem Karar Gazetesi'nin defalarca dile getirdiği manşetlerle Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'nde de (TEDES) oluşmuştu. Belediyeler kurdukları radar tuzaklarıyla hiçbir uyarı levhası koymadan, hız sınırlarını düşürerek vatandaşa ceza yağdırıyordu. O dönemde Maliye Bakanı Naci Ağbal, TEDES düzenlemelerle ilgili, "Geçmişten kesilen trafik para cezaları konusunda çalışmak lazım. Burada eğer gerekli uyarı levhaları konulmayan ortamlarda, gerekli açıklamaların yapılmadığı yerlerde gerçekten hakkaniyete ve adalete de uygun olmadığı anlaşılırsa bu çalışmayı yapmak gerekir. Bu konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı da var. Yani bir tuzak gibi işleyen TEDES doğru ve adaletli bir sistem değil. Bu sistem üzerinden kesilmiş cezalar da doğru cezalar değil" dedi.

'YARGININ MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUM'

Aydın Ağaoğlu şunları söyledi: "Birkaç gün içinde kamu otoritesinin görüş değiştirmesi yüzünden vatandaşların cezalandırılması hiç hoş değil. Bu noktada siyasi otoritenin duruma müdahale edip mağduriyetleri gidermesi gerekiyor. Hükümet yetkilileri daha önce cezaların çözüme kavuşmasıyla ilgili beyanda bulunmuşlardır. Kimsenin mağdur edilmeyeceğine yönelik açıklamalar yapıldı. Fabrikadan yüzde 30 geçirgenlik film çıkışlı araçlara ceza kesilmiyordu fakat, aynı özellikte sonradan kaplanmış araçlara ceza yolu açıktı. Bu tablonun da kamu otoritesi tarafından çözümlenmesi ve düzeltilmesi lazım. Birkaç gün uygulanan bir ceza yüzünden vatandaşı mağdur etmek söz konusu olamaz. Yargının bu konuda mağduriyetlerin gidereceğini ön görüyorum."

EMSAL KARARLAR MEVCUT

Şubat ayında Balıkesir'de otomobilinin camında bulunan siyah cam filmine ceza kesilen bir vatandaş konuyu yargıya taşıdı. Cezanın iptali için açılan dava ilçe adliyesinde reddedilirken, Yargıtay emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Araç sürücüsünün görüşünü engelleyecek bir durum olmadığı gerekçesi ile araç sahibine kesilen 189 TL'lik trafik cezası Yargıtay 19. Ceza Dairesi tarafından iptal edildi. Benzer bir kararda radar tarafından geldi. Yediği 343 liralık radar cezasına itiraz eden bir vatandaş, uygulamanın 'tuzak' olduğunu öne sürdü. Dosyayı inceleyen Yargıtay itiraz eden sürücüye verilen 343 TL tutarındaki cezayı iptal etti ve "Devlet vatandaşına tuzak kuramaz" dedi.

Konular

Elektrikli otomobillerde ÖTV'ye zam olacak mı?
Gereksiz Yere Dolaştıran Taksiciye Caza
Aracın kilometresini düşürüp satanlara hapis!
Suyla çalışan araba var mıdır?
Yolcular için gümrük rehberi yayımlandı
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği Yayımlandı
Yerli otomobilde seri üretim ne zaman?
Değer kaybı tazminatı nedir nasıl alınır?
Uber kent trafiğini arttırıyor mu?
EDS 81 ilde uygulanmaya başladı
Elektrikli araçların şarj ünitesi nerede üretilecek?
Araç sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?
Kazalardaki artışta telefon kullanan yayaların etkisi büyük
Elektrikli araçlara MTV indirimi
Kaskoda muafiyet bedeli nasıl hesaplanıyor?
Otopark ile plakaya yazılan ceza bilgilerini e devletten nasıl sorgulayabilirim?
Taksi plakası alım satımında yeni sistem nasıl olacak?
Taksilerin tepe lambalarında ne gibi yenilikler olacak?
Gümrüklerde 24 saat çalışma düzeni getirildi
Araçlarda ışıklı ve sesli uyarı cihazları yasaklandı
Ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilir mi?
İkinci el araç satımında yetki belgesini kim veriyor?
Otomotiv test merkezi nereye yapılacak?
Yerli otomobilde devlet ortak mı?
Otoparklarda çürümeye terk edilen araçlar satılacak
Kilometresi düşürülen araç satıcıya verilip bedeli iade alınabilir mi?
Modifiye araçlarda üründen kaynaklı ölüm ve yaralanmalarda sorumluluk kimin?
Yurtdışına çıkış harcı uçak biletinin içinde olacak
İGA yeni taksicilerde hangi özellikleri arıyor?
Sözleşmeli taşıtlara e-Devlet'ten ilave işlem imkanı