Ucuz uçak bileti nasıl alınır?Her geçen gün artan havayolu ulaşımı ile birlikte yolcular ucuza uçak bileti almak için farklı yöntemler deniyorlar ve uygun uçak bileti bulmanın yöntemleri hakkında araştırma yapıyorlar. Tüm bunlar deneme yanılma yöntemi iken peki, ucuz uçak bileti nasıl alınır? İşte ayrıntılar…

Seyahat etmek veya yolculuk yapmak her insanın hayatının temel parçalarından biridir. Aile ziyareti, eş dost ziyareti, tatil, bayram ziyareti, iş görüşmeleri, iş toplantıları vs. her birinde ayrılması gereken bir bütçe var ama bu bütçeyi daha az maliyetle tamamlamak için da bazı yöntemler var. Hayat şartlarının kısıtlı olduğu günümüzde yolculuk yaparken daha ekonomik rakamlarla seyahat etmek için ne yapılabilir, ucuz uçak bileti nasıl alınır? Bu konuda yaptığımız araştırmayı sizlere sunuyoruz.

Erken rezervasyon yapın

Seyahat ederken daha öncesinden planladığınız bir yolculuk varsa kesinlikle erken davranmakta fayda vardır. havayolu şirketleri limitli koltukları daha ucuza verirler. Uçağın gideceği yöne seferi kesinleştiğinde bilet satışları başlar ve yolcular gitmek istedikleri yöne doğru o uçakta bilet almaya başlarlar. Sınırlı sayıda verilen koltuklar yani “erken rezervasyon” koltukları daha ucuz olur. Planladığınız bir seyahat için erken rezervasyon yaptırmanız ‘ucuza uçak bileti’ bulma şansınızın yüksek olması demektir.

Cumartesi kalış kuralı

Yolcular, gittikleri yerde 1 haftadan fazla kalıyorlarsa gidiş ve dönüş günlerini Cumartesi gününe ayarlayabilirler. Genellikle hafta başı ve hafta sonu yapılan iş seyahatleri nedeniyle bu günlerde ucuz bilet bulmak zorlaşabiliyor. Ancak havayolu firmaları geri kalan Cumartesi gününde de dolu gitmek için daha ucuza uçak bileti satabiliyorlar. Bu fırsatı değerlendirmeniz daha ekonomik bir yolculuk yapma şansınızı arttıracaktır.

Hafta içi uçuşları daha ucuzdur

Hafta başı ve hafta sonu yolculuk yapma zorunluluğunuz yok ise kesinlikle seyahatinizi daha esnek tutmanızı öneririz. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, haftanın orta günleridir ve bu günlerde biletlerin daha ucuz olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Daha ucuz uçak biletini almak için bu alternatif yöntemi de değerlendirebilirsiniz.

Dönüş kapalı biletler

Yolcuların en çok yanıldıkları konulardan biri de gidiş-dönüş biletlerini pahalı sanmalarıdır. Aslında planlanmış yolculuklarda gidiş-dönüş bileti almak daha mantıklıdır. Gidiş için erken rezervasyon önemli olduğu kadar dönüş yolculuğunda da erken rezervasyon daha ucuz uçak biletini bulmak için önemli bir yöntemdir.

Direk ve aktarmalı uçuşlar

Genel olarak direkt uçuşların daha ekonomik olduğu gözlemlenmektedir. Tabi bu durum her uçuş için kesin değil, genel olarak bir şehirden başka bir şehre aktarma olmadan gitmek daha maliyetli olabiliyor. Bunun için aktarmalı ve direkt uçuşlar arasındaki farkı incelemek gerekiyor. Kesin olmamakla birlikte direkt uçuşlarda daha ucuza uçak bileti bulmak mümkündür. Bunu deneyerek kesinleştirebilirsiniz.

Seyahat tarihi esnekliği

Planlanmış veya kesin olarak uçmanız gereken bir gün yoksa uçak bileti alırken seyahat tarihinizi esnek tutun. Örneğin Salı yerine Çarşamba veya Perşembe yerine Cuma gününe ait biletleri inceleyebilirsiniz. Bazen gidilen güne göre uçak bileti fiyatları yüksek olabiliyor. Ancak bir gün öncesi veya sonrasında aynı yöne gitmek için daha az para ödeyebilirsiniz. Bu kurala dikkat ederek hareket etmekte fayda vardır.

Alternatif havalimanlarına bakın

Türkiye’de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü denetiminde tarifeli seferlere açık 55 havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanlarından bazıları aynı şehirde olabiliyor. İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı gibi yakın zamanda açılacak 3. Havalimanı’nı da ek olarak kabul ettiğimizde bir şehirde 3 havalimanı olmuş olacak. Gideceğiniz şehre yakın veya aynı şehirde iki havalimanı yer alıyorsa ve seyahat sonrasında sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız, diğer havalimanına uçak bileti almayı deneyin, muhtemelen biri diğerinden daha ucuz olacaktır.

Mesela önümüzdeki hafta Trabzon’dan İstanbul’a gelecek yolcular sadece Atatürk Havalimanı’na bakmasınlar, Sabiha Gökçen Havalimanı muhtemelen daha uygundur veya yurtdışı seyahatinde Milano’ya gitmeyi düşünenler, şehrin 3 farklı havalimanını gözden geçirebilirler muhakkak biri diğerinden daha ucuz olacaktır. Bunu yaparken uçak bileti arama motorları işinizi kolaylaştıracak ve en ucuz uçak biletlerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bunu değerlendirirken her uçuşunuzda yapabilirsiniz. Örneğin Asya’da ucuz uçak bileti sunan Asia Air , zaman zaman 30 TL’ye bile uçak bileti verebiliyor. Bu durumda İzlanda’ya gitmek isteyen bir yolcu direkt gitmektense İstanbul’dan Amsterdam’a oradan İzlanda’ya gidebilir. Bu şekilde yaptığında daha ucuza uçak bileti bulma şansı artar.

Havayollarının mail listelerine kaydolun

Kampanyalı uçak bileti fiyatlarından haberdar olmak, promosyon biletlerden haber alabilmek için yapılabilecek en güzel şeylerden biri havayollarının e-mail listelerine kaydolmaktır. Buna ek olarak uçak bilet satışı yapan web sitelerinde de e-bülten aboneliği yapılabilir, bu da yine ucuza uçak bileti bulabilme şansını arttıracak önemli bir detaydır.

Düzenlenen kampanyalar öncelikle mail listelerine gönderilir ve uçmayı planladığınız bir destinasyon ile ilgili bir kampanya başlatılmışsa hemen yararlanmanız daha doğru olacaktır. Tabi mail listesine abone olmakla birlikte bir de sosyal medya hesaplarını (Facebook, Twitter, İnstagram, GooglePlus) takip etmeyi de ihmal etmeyin, bazen mail bildirimleri gelmeden sosyal medya hesaplarında da yine promosyon veya kampanyalı uçak biletleri sunulabilmektedir.

Yurtdışı destinasyonları arasında en çok rağbet gören yerlerden biri Milan o’dur. Kampanyaları takip ettiğinizde bazen 109 dolar gibi küçük rakamlarla bile uçak bileti alabilirsiniz, tabi geç kalırsanız aynı bilete 70-80 TL daha fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu öneriyi yaptıktan sonra Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Onur Air, SunExpress e-posta listelerine kaydolmanızı öneririz.

Uçak bileti arama motorlarını kullanın

Havayolu firmaları elbette sık sık kampanyalar düzenlerler ancak her bir firmayı ayrı ayrı ziyaret etmek biraz can sıkıcı ve yorucu olabilir. Bunun yerine uçak bileti arama motorları size yardımcı olabilecek alternatiflerden biridir. En güncel fırsatlar, kampanyalı biletler, promosyonlu uçak bileti gibi duyuruları anlık olarak sitelerin “duyurular” kısmından okuyabileceğiniz gibi karşılaştırmalı online bilet sitelerini değerlendirerek gideceğiniz yöne doğru en uygun uçak bileti aramasını da gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de çok sayıda uçak bileti arama motoru bulunmakla birlikte sektörün en yenilerinden olmasına rağmen en çok rağbet gören ve Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi olarak hizmet veren Biletbayi.com “Nereye isterseniz!” sloganı ile yolculara birbirinden farklı alternatifler sunuyor. Yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti hizmetlerinde ayrıcalıklı hizmetler sunan bilet arama motoru, güncel fırsatları karşılaştırıp yolculara sunuyor. Bu sayede daha ucuza uçak bileti bulmak isteyenlerin şansı da artmış oluyor.

Yurtdışına seyahat ederken tercih edebileceğiniz arama motorlarından bazıları; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner.

Yurtiçi seyahatlerinde güvenli ve uygun uçak bileti bulma şansı sunan Biletbayi.com ise tercih edebileceğiniz en kapsamlı sitelerden biri. Havayolu ile seyahat etmenin her geçen gün daha fazla rağbet gördüğü günümüzde verdiğimiz önerileri takip etmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Konular

Elektrikli otomobillerde ÖTV'ye zam olacak mı?
Gereksiz Yere Dolaştıran Taksiciye Caza
Aracın kilometresini düşürüp satanlara hapis!
Suyla çalışan araba var mıdır?
Yolcular için gümrük rehberi yayımlandı
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği Yayımlandı
Yerli otomobilde seri üretim ne zaman?
Değer kaybı tazminatı nedir nasıl alınır?
Uber kent trafiğini arttırıyor mu?
EDS 81 ilde uygulanmaya başladı
Elektrikli araçların şarj ünitesi nerede üretilecek?
Araç sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?
Kazalardaki artışta telefon kullanan yayaların etkisi büyük
Elektrikli araçlara MTV indirimi
Kaskoda muafiyet bedeli nasıl hesaplanıyor?
Otopark ile plakaya yazılan ceza bilgilerini e devletten nasıl sorgulayabilirim?
Taksi plakası alım satımında yeni sistem nasıl olacak?
Taksilerin tepe lambalarında ne gibi yenilikler olacak?
Gümrüklerde 24 saat çalışma düzeni getirildi
Araçlarda ışıklı ve sesli uyarı cihazları yasaklandı
Ölümlü trafik kazasında tazminat talep edilebilir mi?
İkinci el araç satımında yetki belgesini kim veriyor?
Otomotiv test merkezi nereye yapılacak?
Yerli otomobilde devlet ortak mı?
Otoparklarda çürümeye terk edilen araçlar satılacak
Kilometresi düşürülen araç satıcıya verilip bedeli iade alınabilir mi?
Modifiye araçlarda üründen kaynaklı ölüm ve yaralanmalarda sorumluluk kimin?
Yurtdışına çıkış harcı uçak biletinin içinde olacak
İGA yeni taksicilerde hangi özellikleri arıyor?
Sözleşmeli taşıtlara e-Devlet'ten ilave işlem imkanı