Kar lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenlerKış mevsiminde zemin ve yollar çoğu zaman karlı, buzlu, ıslak ya da kaygan hale geliyor. Bu durumda kar lastiği bir zorunluluk haline geliyor. İşte kış lastiği alırken dikkat etmeniz gereken özellikler...

Uygun ölçülere dikkat!

Aracınıza uygun lastik ölçülerine muhakkak dikkat etmelisiniz. Uygun ölçüleri öğrenebilmek için yetkili servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Uygun ölçülerde olmayan kış lastiği büyük risk anlamına gelir ki bu riski emin olun almak bile istemezsiniz.

Kış lastiği işareti

Kış Lastiği öncelikli olarak kontrol etmeniz gereken şey, aracınız için satın alacağınız lastiklerin kış lastiği olup olmadığı elbette. Kış lastiklerinin üzerinde kış lastiği olduklarını belirten işaretler bulunur. Bu işaretleri ve doğruluğunu kontrol etmeden lastik satın almayın.

Fren özellikleri

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir nokta da kar birikmiş ve/veya ıslak zeminde fren becerilerine ve özelliklerine bakmaktır. Bu nokta, güvenli sürüş için hayati önem taşımaktadır. Çekiş özellikleri de bu kategori altında kontrol edilmeli ve uygun kış lastiği seçilmelidir.

Dış derinlik

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da lastiklerin dış derinliğinin uygun bir biçimde kontrol edilmesidir. 4 milimetrenin altında dış derinliği olan kış lastikleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksi takdirde, yol tutuş ve çekiş özellikleri güvenli sürüşe engel olur.

Üretim yılı

Kış lastiklerinin üretim yılı da kesinlikle kontrol etmeniz gereken noktalar arasında. Beş yıldan önce üretilmiş kış lastiğine asla güvenip de satın almamalısınız. Tercih etmeniz gereken kış lastiği ne kadar yeni tarihli olursa güven ve performans açısından o kadar sağlam olacaktır.

Balans ayarları

Kış lastiği satın aldınız ve arabanıza takmak üzeresiniz. Ancak fazlasıyla önem vermeniz gereken bir nokta daha var: kış lastiklerinin balans ayarları. Balans ayarları doğru bir biçimde yapılmış olan kış lastikleri size güvenli bir sürüşü garantileyebilir. Aksi mümkün olmaz.

Fiyat analizi

Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında fiyat analizi de bulunmaktadır. Kimi sürücüler dört lastik yerine iki lastik taktırarak maliyetten kurtulma çabası içine girerler ancak bu durum kesinlikle tavsiye edilmez çünkü güvenliğinizi tehlikeye atar. Dememiz o ki, dayanıklı ve doğru kış lastiği seçiminde maliyet biraz yüksek olsa da, kısa vadede cebinizden çıkan paraya karşı uzun vadede kazançlı olacaksınız. Kış lastiği fiyatları bütçenizi zorluyorsa, kış lastiği kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Konular